Akcesoria których nie może zabraknąć u domowego baristy

Barista - mistrz kawy

Barista to ktoś, kto zawodowo zajmuje się przygotowywaniem i serwowaniem kawy. Osoba taka mając wiele lat doświadczenia, potrafi stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, bardzo przyjemne dla podniebienia i samopoczucia. Okazuje się jednak, że nie trzeba być zawodowcem w tej dziedzinie, by przygotować pyszną kawę w domowych warunkach. Jednak bez odpowiedniego sprzętu nie osiągniemy pożądanego rezultatu. Jakich zatem akcesoriów będziemy potrzebowali, by uzyskać wysoki poziom twórczy podczas przygotowywania kawy?

Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Niezbędnym narzędziem podczas parzenia kawy będzie odpowiedni ekspres. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, to najlepiej wybrać jego wersję automatyczną. Natomiast ci wszyscy, którzy chcą mieć duży wpływ na proces parzenia tego napoju, powinni się zaopatrzyć w ekspres kolbowy. Jeśli chodzi o wersje ekonomiczne ekspresu do kawy, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup zwykłej kawiarki. Ekspres automatyczny jest najczęściej wybierany przez osoby, które lubią się napić bardzo dobrej kawy przy minimalnym zaangażowaniu własnym. Na naszym rynku mamy do wyboru sporo wersji różnych urządzeń tego typu o zróżnicowanych cenach. Najtańsze są oczywiście wersje plastikowe, ale szybko się zużywają, dlatego wielu domowych baristów wybiera trwalsze produkty. Poza tym warto wziąć pod uwagę te ekspresy, które posiadają szeroki zakres serwowanych wersji kawy. Chodzi tu głównie o latte macchiato, espresso, cappuccino i americano. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które parzy kawę jednocześnie dla dwóch osób. Niektóre wersje posiadają wbudowany młynek oraz możliwość programowania mocy zaparzanego specjału.

Walory ekspresów kolbowych

Ekspresy kolbowe cieszą się powodzeniem u domowych baristów, którzy chcą mieć znaczny wpływ na proces parzenia kawy. Taki sprzęt pozwala na kontrolowanie czasu oraz ciśnienia ekstrakcji. Niektóre ekspresy posiadają wbudowaną pompę wibracyjną, a także układ regulacji temperatury. Niestety tego typu sprzęt nie posiada młynka, dlatego trzeba będzie się w coś takiego dodatkowo zaopatrzyć. Jeśli chodzi o kawiarkę, to jest ona najtańszym rozwiązaniem. Urządzenie to odznacza się niskim ciśnieniem, ale potrafi przygotować naprawdę mocną kawę, i to zarówno w domu, jak i podróży. Dużym powodzeniem cieszą się wersje wykonane w całości z certyfikowanej stali nierdzewnej.

Młynek do kawy

Do ważnych akcesoriów domowego baristy należy zaliczyć młynek do kawy. Do dyspozji mamy wersje ręczne lub elektryczne. Przy zakupie tego sprzętu warto zwrócić uwagę na kwestię związaną ze sposobem mielenia. Najlepsze młynki są żarnowe i umożliwiają mielenie kawy na kilkanaście sposobów. Wszystko po to, by zapewnić każdej metodzie parzenia odpowiednią wielkość ziaren. W ten sposób możemy zapewnić małej czarnej optymalne warunki smakowe. Jeśli planujemy zakup młynka, który posiada ostrza do mielenia kawy, to musimy wiedzieć, że przy takim sposobie przemiału powstają duże ilości pyłu kawowego, co z pewnością nie będzie korzystne dla baristy.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen