Czym charakteryzuje się kawa speciality

Czym charakteryzuje się kawa speciality

Z pewnością zastanawiamy się, co w tym okresie, pełnym gorączkowego poszukiwania trafionego prezentu, kupić naszym bliskimi lub przyjaciołom? Dobra kawa speciality sprawdzi się jako prezent dla zapalonego kawosza, poszukującego nowych smaków, jak i tych odkrywających dopiero poszczególne gatunki i mieszanki. Wracając jednak do samego zakupu świetnej jakościowo kawy specjalnie na Święta Bożego Narodzenia, jak już czytaliśmy u Mickiewicza – w polskim domu zawsze królowała kawa świeżo palona.

Dlaczego rodzima palarnia kawy to lepszy wybór niż zakup kawy w hipermarkecie?

W ostatnich dwóch dekadach i do naszych sklepów wielkopowierzchniowych na półki z kawami i herbatami zawitały mieszanki, których nigdy wcześniej Polacy nie mieli szansy degustować. Podobnie i w mniejszych discountach znajdziemy całkiem przyzwoitych producentów.

Nawet najbardziej widoczny producent kawy, który niczym ogromna korporacja ze swymi produktami dociera do każdego zakątka globu, ze swym zmakdonaldyzowanym produktem nie da nam tego, co zaoferować może mniejsza palarnia kawy. Dlaczego? Otóż produkując masowo, duży producent nawet gdyby chciał, nie jest w stanie ze względu na rachunek ekonomiczny skupić się na małych, lokalnych producentach z Afryki Wschodniej czy Ameryki Południowej. Nie są oni w stanie dostarczyć takich partii kawy, by jako produkt standardowy znalazła się ona na stołach i w rękach baristów, od Japonii do Stanów Zjednoczonych.

Palarnia kawy, prowadząca jednocześnie sklep internetowy, jest w stanie, przy dzisiejszych nowoczesnych i szybkich metodach komunikacyjnych między biznesowymi kontrahentami, otrzymać próbkę i dowiedzieć się niemalże wszystkiego na temat lokalnych warunków środowiskowych oraz sposobów zbioru i selekcji ziaren, mycia i przygotowania kawy do frachtu. Dzięki właśnie tej wyjątkowości produktu i mniejszemu niż u dużych konkurentów pośpiechowi, palarnia kawy jest w stanie zaoferować taki wybór wyjątkowych mieszanek, jak kawa speciality.

Kawa speciality – jedyne i prawdziwe drzwi do świata kawy oryginalnej

Kawa speciality to taka kawa „rzemieślnicza” – powiedzielibyśmy używając określenia, które już od bez mała pięciu dekad ma odróżnić produkty spożywcze (np. piwa craftowe) od produkcji masowej. Już w połowie lat 70-tych Erna Knutsen (znawczyni i wielbicielka kawy oraz krytyk kulinarny) użyła terminu "kawa speciality", określając w ten sposób: ziarna rosnące w specyficznych warunkach mikroklimatycznych, jak i sposób ich zbioru oraz późniejsze traktowania w trakcie tzw. post-produkcji.

Jak dobrze wiemy, każdy produkt spożywczy dążący do doskonałości ma swą skalę gradacji, obejmującą jakość, walory smakowe i stopień zawartości składników aktywnych lub prozdrowotnych. Papryczki mają swoja skalę Scovilla, stopniującą moc kapsaicyny, czyli po prostu – ostrość. Podobnie, kawa speciality jest oceniana na 100 stopniowej skali, biorącej pod uwagę takie czynniki jak:

  • świeżość zbiorów (kawa speciality jak najszybciej od zbiorów i suszenia jest transportowana do palarni);
  • szybkość wypalania i dostarczenia do rąk klienta;
  • standard ziaren;
  • oryginalność (kawa speciality o danej nazwie i pochodzeniu jest charakterystyczna i unikalna);
  • kontrola jakości.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen