Rozmiar ma znaczenie! Czyli o mieleniu ziaren i typach parzenia

Rozmiar ma znaczenie! Czyli o mieleniu ziaren i typach parzenia

Typ ziaren i grubość mielenia, czy to ma wpływ na jakość kawy? Jak się okazuje ogromny! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Wybrałeś już urządzenie do alternatywnego parzenia, ale wciąż nie wiesz jaka kawa będzie najlepsza? Która rozwinie wszystkie walory smakowe? Czy będzie kwaskowa czy przeciwnie - słodka? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, które zaczynają przygodę z profesjonalnym parzeniem w zaciszu domowym. Okazuje się, że znaczenie ma nie tyle rodzaj ziaren ile grubość ich zmielenia. Żeby ułatwić Ci zadanie i skrócić poszukiwania ułożyliśmy listę najpopularniejszych metod parzenia według grubości mielenia ziaren.

Chemex

Do tego urządzenia można wsypać grubo mielone ziarna. Najlepiej też sprawdzą się kawy jednorodne o średnim profilu palenia, o nutach cytrusów, karmelu i miodu jak na przykład kawy z Kuby, Kostaryki czy Brazylii. Pamiętaj, że chemex to narzędzie dla leniwych tylko z pozoru. Na smak kawy ma wpływ jakość filtra i temperatura wody. Warto zaopatrzyć się w termometr bo właściwa temperatura parzenia to 90-95 stopni Celsjusza.

Drip

Ziarna zmielone nieco drobniej, ale wciąż niezbyt drobno. A ściślej ziarna powinny przypominać gruboziarnisty piasek, czyli mieć wielkość około 1-1,5mm. Mielenie ma tak wielkie znaczenie bo jeśli kawa będzie mielona zbyt grubo zacznie przelewać się szybko i ziarna nie zdążą uwolnić pełni aromatu. Natomiast jeśli zostanie zbyt drobno zmielona filtr może się zapchać, kawa będzie przepływać wolno i otrzymasz cierpki napój. Jaka powinna być temperatura parzenia? Najlepiej w przedziale od 88-92 stopni Celsjusza. Jeśli jednak wolisz kawę bardziej kwasową, ale o wyczuwalnych owocowych nutach, temperatura wody może być nieco niższa czyli przedziale od 80 do 88 stopni. Podobnie jak w przypadku chemexa świetnie sprawdzą się kawy z tropikalnych rejonów o średnim profilu palenia na przykład z Kostaryki.

AEROPRESS

To stosunkowo “młoda” metoda i może dlatego nie ma jednej szkoły parzenia kawy tym sprzętem. Musisz tutaj zaufać własnym kubkom smakowym, ale zalecamy żeby ziarna do aeropressu były zmielone na gruby piasek, odrobinę drobniej niż w przypadku drippera. Mogą być także zmielone drobno, zależnie od tego czy preferujesz większą kwasowość i tropikalne nuty czy też cięższe aromaty. Jeśli wolisz egzotyczne nuty przygotuj wodę o temperaturze w granicach od 88 do 92 stopnie Celsjusza. Jeśli cięższe zalej kawę wodą w granicach 90 stopni Celsjusza.

Tygielek

Ta ostatnia metoda powoli odchodzi do lamusa, ale wciąż ma swoich wielbicieli. Polega na gotowaniu kawy w małym naczyniu. Ziarna do tej metody powinny być zmielone jak najdrobniej( jak mąka) aby uwolniły cały bukiet smaków. Zalewamy kawę zimną wodą i czekamy aż piana podniesie się do brzegów naczynia. Wtedy zdejmujemy z ognia i czekamy aż piana opadnie. Do parzenia w tygielku nie nadają się kawy o tropikalnych i cytrusowych aromatach. Świetnie natomiast smakują cięższe kawy na przykład z Etiopii.

Przygoda z kawą rozpoczyna się od pierwszego samodzielnego mielenia, mierzenia temperatury wody i zalania ziarenek. Tak, wymaga to trochę czasu, ale efekt jest tego wart. mamy nadzieję, że już wiesz, która z kaw będzie odpowiedzią na Twoje oczekiwania. Po więcej kawowych inspiracji i porad zajrzyj na mottcoffee.eu

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen