Dlaczego kawa jest kwaśna? Jak to poprawić?

Kwaśny smak kawy nie zwiastuje nic dobrego

Może informować m.in. o nieodpowiednim przygotowaniu napoju lub złej jakości ziaren. Jak sprawić, by czarny płyn – tak bardzo uwielbiany przez wielu – zawsze był smaczny? Czego się wystrzegać w jego przygotowywaniu?

Kwasowość to nie to samo co kwaśność kawy

Na wstępie warto zaznaczyć, że różnice pomiędzy tymi dwoma terminami są ogromne. Kwasowość to jeden z elementów smaku kawy, który zależy m.in. od sposobu obróbki ziaren, klimatu, w którym rosną krzewy kawowców, odmiany ziaren i momentu ich zbioru. Im jaśniejsze palenie, tym większą kwasowość ma kawa. Odmiany z Afryki zwykle posiadają nuty owocowe, które są oznaką wysokiej kwasowości. Cecha ta jest bardzo pożądana i informuje o dobrej jakości kawy – należy o tym pamiętać podczas zakupów.

Inaczej jest w przypadku kwaśności. Czarny napój o takim smaku często jest trudny do przełknięcia i drażniący dla podniebienia. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać m.in. w złej jakości ziaren lub nieodpowiednim sposobie parzenia. Dzięki zastosowaniu kilku zasad da się jednak uniknąć nieprzyjemnych odczuć smakowych.

Dlaczego kawa ma cierpki smak? Sprawdź, czy dobrze ją przygotowujesz

Wprawne podniebienie kawosza od razu wyczuwa każdą niepożądaną nutkę smakową w filiżance. Czas ekstrakcji w dużej mierze decyduje o kwaśności kawy.

Ekstrakcja kawy

Ekstrakcja kawy jest procesem, podczas którego zmielone ziarna uwalniają substancje (m.in. kofeinę, tłuszcze, cukry, olejki). To one tworzą ostateczny smak i aromat, którym można rozkoszować się już w płynnej postaci. Czas ekstrakcji jest ważnym czynnikiem, który wpływa na to, ile kofeiny będzie znajdować się w filiżance. W przygotowywaniu kaw bariści posługują się wytycznymi, według których np. czas ekstrakcji espresso wynosi około 25 sekund, a drip potrzebuje kilku minut.

Temperatura wody, w której zaparza się kawę nie może być zbyt niska – wtedy walory smakowe napoju nie będą miały szansy się wydobyć.

Na czas ekstrakcji kawy wpływa m.in.:

  • typ zmielonej kawy,
  • ilość zmielonej kawy,
  • stopień zmielenia ziaren,
  • typ ekspresu,
  • wilgotność powietrza,
  • stopień ubicia kawy.

Uwaga na jakość ziaren

Na smak kawy w dużej mierze wpływa także jej jakość. Nadgniłe lub niedojrzałe nasiona, które trafiają do opakowania, nie są zbyt dobrym wyborem. Warto też zwrócić uwagę na ciemne wypalanie ziaren. W ten sposób producenci nierzadko chcą zatuszować kwaśny smak kawy – sygnałem alarmowym powinno być więc odczuwanie goryczki i brak intensywnego aromatu.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen