Czym jest cupping kawy?

Nie da się ukryć, że obecnie mało kto wyobraża sobie poranek bez kubka aromatycznej kawy.

To właśnie ten napój- dzięki zawartości kofeiny- pozwala nam nabrać energii i siły na kolejny dzień. Co więcej, smak i aromat tego napoju pozytywnie oddziałuje na nasze kubki smakowe. Kawa pobudza i jest po prostu smaczne, więc sięgamy po nią coraz chętniej. Jednak kawy są różne, a co za tym idzie cupping kawy staje się coraz popularniejszy. Jednak czym on jest?

Czym jest cupping kawy?

Cupping kawy ma swoją tradycję w XIX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto praktykowanie cuppingów kawy, gdyż nikt nie chciał kupować przysłowiowego kota w worku. Wobec tego każdy kupiec, chciał na samym początku posmakować napoju, zanim zdecydował się na jego nabycie. Przez lata forma cuppingów kawy nie uległa znacznej ewolucji. Niemniej jednak około 20 lat temu SCAA czyli Speciality Coffe Associaion America przyjęła niezwykle ustrukturyzowaną formę cuppingu, która wykorzystywana jest do dziś. Cupping kawy jest techniką wykorzystywaną przez sensoryków, którzy chcą ocenić nie tylko rodzaj kawy, ale jednocześnie poznać jej zapach i smak. Szczególną popularnością cieszą się cuppingi palonych ziaren kawowca, gdyż mają najbardziej intensywny aromat. Obecnie cupping kawy wykorzystywany jest również celem wykrycia konkretnych defektów w ziarnach lub do tworzenia mieszanek. Cuppingi kawy obecnie organizowane są przez profesjonalistów, a także przez coraz większą ilość klientów. Chcą oni bowiem sprawdzić, która kawa spełnia ich potrzeby w jak najlepszym stopniu. Dzięki cupping'owi kawy, jej siorbanie nabrało całkowicie innego znaczenia.

Jak przeprowadzić cupping kawy?

Na przestrzeni czasu wykształciło się aż 4 sposoby na to, by przeprowadzić cupping kawy. Wobec tego możemy wyróżnić:

  • cupping selektywny - jest to forma cuppingu, która dominuje wśród osób zajmujących się kupowaniem i ocenianiem jakości zmielonego ziarna. Wówczas oceniają one np.: czy ziarno zostało odpowiednio wypalone?, a także dla jakiego konsumenta ziarno to będzie przeznaczone?. W przypadku tego rodzaju cuppingu ziarna są wręcz rozbierane na sensoryczne atomy.
  • cupping opisowy - to prestiżowy cupping wykorzystywany w branży kawowej. Polega on na zdolności wyodrębnienia poszczególnych smaków bazując na tak zwanej pamięci sensorycznej.
  • cupping produkcyjny - ten rodzaj cuppingu kawy jest z kolei domeną palaczy ziaren. Wówczas poszukują oni odpowiedzi na pytania czy ziarno może być wypalone lepiej?, a także jak ta kawa będzie smakować za tydzień?
  • cupping kawy jako dyscyplina sportowa - to chyba jeden z najbardziej oryginalnych rodzajów cuppingu kawy. Okazuje się, że przybrał on formę dyscypliny sportowej. Zawodnicy muszą mieć do perfekcji opanowane umiejętności porównywania i rozróżniania rodzajów kaw.

Jak widać cupping kawy może być wykonywany na wiele sposobów, a także za każdym razem odwołuje się on do umiejętności sensorycznych. W praktyce, smakowanie i siorbanie kawy przed jej zakupem, pozwala wybrać najlepszy rodzaj palonych ziaren, dopasowany do naszych potrzeb.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen