Ocena kawy według skali SCAA

Ocena kawy według skali SCAA

Ekskluzywny segment kaw speciality

SCAA, czyli Speciality Coffee Association of America to organizacja, założona w 1982 przez pasjonatów branży kawowej. Określa ona ścisłe normy handlu kawy speciality, a także jej jakość i rodzaj. Skala jest inspiracją przede wszystkim dla producentów kawy, którzy dzięki edukacji oraz specjalistycznym sposobom uprawy mogą podnosić standardy jej jakości. Dzięki temu kawy speciality wyróżniają się doskonała jakością oraz niesamowitym smakiem. Podczas ustalania skali kaw speciality uwzględnia się jakość wody wykorzystywanej do jej uprawy, ziemi, a także stanowiska i warunków klimatycznych. Tym samym kawa jest wyjątkowa już podczas uprawy na plantacjach. Niejednokrotnie plantatorzy doskonalą swoje umiejętności zakresie podnoszenia standardów i jakości uprawianej kawy. Co więcej plantatorzy nigdy nie nastawiają się na ilość zbiorów, natomiast na ich jakość. Co więcej klasyfikacji skali SCAA nie poddawane są kawy, które posiadają defekty lub nie są uprawiane we właściwych warunkach.

Określenie jakości kaw speciality

Kawy dostępne w asortymencie MOTT COFFEE charakteryzują się wysoką jakością i doskonałym smakiem. Są to niepowtarzalne kawy specjalizacji, które przeszły szereg procesów kontrolnych, potwierdzających ich najwyższe normy jakości. Podczas systemu określenia jakości kawy specjalisty uwzględnia się liczbę pojedynczych wad. Dodatkowo każda próbka kawy musi charakteryzować się co najmniej ilością 350 g ziaren. Wady dzielone są one dwie kategorie: pierwotny oraz wtórny. Co więcej próbki nie mogą posiadać wad z zakresu kategorii pierwszej, ani też więcej niż 5 wad z kategorii drugiej. Natomiast skala SCAA określa dwie klasy kawy speciality Grade, premium Grade. Dodatkowo bierze się również pod uwagę dojrzałość i ziaren według skali SCAA.

Badanie sensoryczne kawy speciality

Badanie kawy z pierwszej kategorii odbywa się w sposób sensoryczny. Wynika to z tego, że wówczas można określić realne różnice sensoryczne w poszczególnych gatunkach i rodzajach kawy. Ponadto w wyniku badania sensorycznego można określić ściśle znak próbek oraz preferencje produktu. Aby kawa została zakwalifikowana do kategorii speciality musi osiągnąć wartość co najmniej 6 punktów. 6 oznacza kawę dobrą, 7 bardzo dobrą, 8 doskonałą - Excellent, natomiast 10 to kawa wybitna. Następnym etapem oceny kawy i jest określenie jej zapachu, smaku, słodkości. Zapach kawy oceniany jest tuż po zmieleniu, ale także po zaparzeniu. Smak, kwasowość, posmak oraz body i balans oceniane są kiedy kawa osiągnie 71 stopni Celsjusza. Natomiast słodkość, czystość i jednorodność określa się, gdy kawa ma już temperaturę pokojową. Proces oceny kończy się przy około 21 stopniach Celsjusza. Rynek kawy specjalisty cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Za więcej zwiększa się ilość każdego rodzaju. Wyróżniają się one wyjątkowymi znakami oraz pochodzeniem z różnych zakątków świata. Cechują się niebanalnym smakiem oraz wybitnym aromatem, który nie jest obecny w przypadku kaw kupowanych na przykład z marketu.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen