Dlaczego kawa Geisha jest tak droga?

Degustacja kaw specjalnych i kaw z różnych części świata to sztuka

Degustatorzy kawy są specjalnie szkoleni do degustacji najlepszych kaw na świecie i wydawania opinii na ich temat. Są kawy, które są dostępne dla wielu ludzi, są też takie, które są bardzo ekskluzywne. Tak jest w przypadku kawy Geisha z Panamy, która jest najdroższą kawą na świecie. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się ta kawa i co czyni ją tak wyjątkową.

Co to jest kawa Geisha?

Kawa Geisha, znana również jako Gesha, to odmiana kawy, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Odmiana ta należy do gatunku kawy arabica. Swoją popularność zawdzięcza temu, że w 2004 r. gospodarstwo rolne w Panamie zwane "La Hacienda Esmeralda" wzięło udział w konkursie kawy "Best Of Panama", wystawiając ich autorską kawę Geisha, która zaskoczyła jury i zdobyła pierwsze miejsce. W ramach tego konkursu najlepsze kawy są sprzedawane na aukcji po bardzo wysokich cenach. W ten sposób kawa ta zyskała uznanie i ekskluzywność, gdy w 2004 r. 400 gramów tej zielonej kawy zostało sprzedanych za ponad 20 dolarów amerykańskich. Obecnie w konkursach baristów kawa Geisha jest jedną z najczęściej stosowanych kaw ze względu na jej wspaniałą jakość i smak.

Dawniej nikt nie stawiał na kawę Geisha, bo choć roślina ta była silna i odporna na różne szkodniki, nie była zbyt wydajna. Ponadto gałęzie rośliny rosły pionowo, a nie poziomo. Jednak po kilku próbach i w określonych warunkach uprawy okazało się, że z tego drzewa uzyskuje się kawę najwyższej jakości. Drzewo gejszy można rozpoznać po tym, że rośnie bardzo wysoko, a jego liście są bardzo wydłużone, zielone lub brązowe. Kawa będzie miała lepszy smak i właściwości organoleptyczne, jeśli drzewo będzie uprawiane na terenach górskich, położonych wyżej, tj. powyżej 1600 m n.p.m. Najlepszy klimat do uprawy kawy Geisha panuje wtedy, gdy występują stałe opady deszczu. Dzięki temu kawa Geisha dojrzewa wolniej i uzyskuje najlepsze właściwości smakowe i słodycz.

Nuty smakowe kawy Geisha

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych kawy gejszy jest jej wyjątkowy smak. Filiżanka kawy Geisha jest bardzo aromatyczna i kwiatowa. Ma zapach jaśminu, brzoskwini i orchidei. Niektóre kawy Geisha mogą mieć lekki posmak wanilii, pianek marshmallow i czekolady. Kawa Geisha ma niską kwasowość. Ze względu na wszystkie swoje kwiatowe nuty porównywana jest do niektórych herbat i dlatego ta kawa jest bardzo popularna, zwłaszcza w Azji.

Dlaczego kawa Geisha jest tak droga?

Kawa gejsza ma różne ceny na rynku. 400 gramów kawy Geisha osiągnęło cenę nawet 1000 dolarów. Nie oznacza to, że wszystkie marki mają taką cenę, ale jest ona uważana za najdroższą kawę na świecie. Podczas aukcji w 2019 r. Elida Estate sprzedała japońskiemu klientowi 454 gramy kawy Geisha za 1 029 USD.

Filiżanka kawy gejszy może kosztować nawet 125 dolarów w Dubaju i 75 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Jeśli jednak będziesz miał okazję spróbować jej w Panamie, być może uda Ci się kupić filiżankę za 9-12 dolarów. Jednym z głównych powodów, dla których ta kawa jest tak droga, jest fakt, że jest tak starannie uprawiana i oczywiście jej smak jest wyjątkowy. W każdym łyku można delektować się wieloma smakami, które zależą od sposobu uprawy, np. wysokości, wilgotności i ilości tlenu w atmosferze.

Skąd pochodzi kawa Geisha?

Chociaż wiele osób wiąże pochodzenie tej kawy z Panamą, jej początki sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to powstała w Gesha, wiosce w południowo-wschodniej Etiopii. Kawę tę odkryli ówcześni brytyjscy odkrywcy. Po latach, w 1953 r., odmiana Geisha została wysłana Ameryki Środkowej a następnie rozmnażana w całej Panamie. Kawa gejsza uprawiana jest w całej Ameryce Środkowej, ale żadna z nich nie dorównuje jakością i smakiem tej uprawianej w Panamie. Z tego powodu jego produkcja w innych krajach nie jest tak znakomita. Jest szeroko uprawiana w prowincji Chiriqui, która graniczy z Kostaryką. W tej prowincji znajduje się wulkan Baru, który jest najwyższym wulkanem w całej Ameryce Środkowej i jest obszarem górzystym o wysokości 3475 m n.p.m. Według jednego z badań kawa Geisha zdobyła dużą popularność w Japonii, Chinach, na Tajwanie, w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen