Metody obróbki ziaren kawy

Metody obróbki ziaren kawy

Współcześnie większość osób nie wyobraża sobie poranka bez wypicia kawy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób powstaje mała czarna. Jakie są metody jej obróbki, które wpływają na jej aromat i smak? Warto wiedzieć, że kawa, która pochodzi z tej samej plantacji, zbioru i identycznej odmiany, może smakować zupełnie inaczej. Tajemnica tego sekretu kryje się właśnie w metodach obróbki.

Obróbka ziaren kawy

To proces, który następuje jeszcze przed tym, zanim ziarna trafią do palarni. Rozpoczyna się zaraz po zbiorze. Jest to bardzo ważny etap, gdyż, aby uzyskać ziarno, należy pozbyć się miąższu z wisienki, która je okala. Właśnie w tym miejscu rozpoczyna się obróbka ziaren kawy. W zależności od tego jaki efekt smakowy chce się uzyskać, istnieją różne metody obróbki.

Sucha obróbka kawy (ang. natural process)

Uważana jest za najlepszą metodę. W tym przypadku nie używa się wody, co jest bardzo korzystne, dla krajów cierpiących na jej deficyt. Wisienki suszone są na pełnym słońcu, a wszystko trwa kilka dni na betonowym patio. W momencie, gdy miąższ staje się kruchy i zaczyna samoczynnie odpadać, usuwa się go i znowu suszy w promieniach słońca – tak, aby uzyskać odpowiedni stopień wilgotności. Zastosowanie suchej obróbki kawy pozwala uzyskać intensywny, mocno owocowy profil smakowy, który może kojarzyć się ze smakiem konfitur. Dodatkowo kawa taka ma niższą kwasowość.

Mokra obróbka ziaren (ang. washed process)

Ten proces charakteryzuje się wieloma etapami obróbki. Oczywiście, jak nazwa wskazuje, używa się do niego wody, a w efekcie ziarna uzyskują delikatniejszy i bardziej szlachetny profil smakowy o dużej kwasowości. W pierwszym etapie procesu wisienki trafiają do mechanicznej tarki (depuler), która zdziera miąższ z ziaren. Następnie ziarna z resztkami miąższu zostają umieszczone w basenach fermentacyjnych, gdzie przez określony czas poddawane są ściśle kontrolowanemu procesowi fermentacji. Dzięki temu ziarna pozbawiane są resztek miąższu, a dodatkowo opłukiwane z wszelkich drobinek brudu. Kolejnym etapem jest suszenie ziaren, które odbywa się na betonie lub specjalnych stołach. Optymalna wilgotność jaka powinna być uzyskana wynosi 11-14%. Warto wspomnieć, że jest to najdroższy oraz najbardziej wymagający proces obróbki. Do obróbki ziaren na mokro wykorzystuje się młyn oraz przystosowaną do tego farmę.

Obróbka ziaren typu honey (pulped natural process)

Jest to kombinacja dwóch poprzednich obróbek. Po zakończeniu zbiorów, wisienki trafiają do mechanicznej tarki, gdzie zdzierany jest z nich miąższ. Następnie pozostawia się je na słońcu, aby wysuszyły się oraz umożliwiły odpadnięcie resztek miąższu. Podczas tego procesu ziarna kleją się do siebie, dzięki czemu przypominają wyglądem miód. Suszenie trwa do osiągnięcia wilgotności na poziomie 11-12%. Obróbka kawy typu honey pozwala uzyskać smak kawy charakteryzujący się słodyczą o bardzo intensywnym profilu i delikatnej, słodkiej kwasowości. Kawy, które powstały za pomocą tej obróbki, najczęściej pochodzą z Brazylii lub Kostaryki.

Efekt końcowy

Wykorzystanie odpowiedniej obróbki ziaren kawy jest najważniejszym elementem podczas procesu jej tworzenia. Finalnie ma to wpływ na jej smak. Szukając odpowiedniej kawy, która zaspokoi indywidualne potrzeby, warto zwrócić uwagę na ten czynnik. Wyczuwalne różnice, które występują przy różnych metodach obróbki ziaren, można łatwiej wyczuć parząc ją metodami alternatywni. Dzięki temu można upewnić się, która metoda odpowiada najbardziej i w przyszłości wybierać już idealną kawę na podstawie zdobytej wiedzy.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen