Tajemnice włoskiech baristów - jaka kawa jest najlepsza do espresso?

Espresso - mała, ale diabelnie mocna kawa

Ma odcień głębokiego brązu, ale jednocześnie powinna pokrywać ją jasna warstwa cremy. Dla wielu osób jest obowiązkowym elementem poranka, a niektórzy wręcz uważają ją za synonim kawy (w licznych regionach Włoch espresso zamawia się mówiąc po prostu "un caffè").

Procedura robienia espresso

Procedura robienia espresso jest na pozór bardzo prosta. Eksperci potrafią jednak w tej niewielkiej kawie doszukać się ukrytych nut i aromatów.

Jak dobrać najlepszą kawę do robienia espresso?

Dzisiaj postaramy się wytłumaczyć, jak dobrać najlepszą kawę do robienia espresso.

Espresso dopasowane do preferencji

Wytrawni kawosze odrobinę przypominają sommelierów. Przyglądają się ziarnom i oceniają ich kolor, teksturę oraz połysk. Analizują zapach kawy - zarówno podczas mielenia, jak i już po przyrządzeniu w ekspresie. Oczywiście delektują się też smakiem i doszukują w nim egzotycznych nut.

Espresso to cała gama smaków. Często może być zaskakująco kwaskowe. Innym razem daje bardzo lekki, ale jednak wyraźny posmak owocowy. Zaprawieni w bojach miłośnicy kawy często tworzą własne mieszanki - dopasowane do swoich preferencji.

Swoją przygodę z przyrządzaniem espresso warto jednak zacząć od ziaren, które bariści najczęściej polecają do tego rodzaju kawy.

Skąd powinna pochodzić kawa do espresso?

Wielu kawoszy powie, że ziarna do espresso powinna pochodzić tylko i wyłącznie z Włoch. Bo przecież ta odmiana kawy narodziła się właśnie w Italii.

Tutaj sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Przede wszystkim kawa nie rośnie na Półwyspie Apenińskim. Krzewy kawowe uprawiane są w Afryce, Ameryce Południowej oraz w niektórych regionach Azji - na przykład w Indonezji.

Kawa jak najbardziej może jednak pochodzić z włoskiej palarni. I jeśli chcemy wypić taką kawę, jaką serwuje się w niewielkich knajpkach Florencji, faktycznie warto sięgnąć po mieszanki stworzone w tym kraju.

Jakie ziarna na kawę do espresso?

  • Arabica - gatunek bardziej wymagający w uprawie, ale też dający o wiele mocniejszą esencję. Kawa z czystej arabici będzie miała zrównoważoną kwasowość i lekko wyczuwalny posmak słodyczy.
  • Robusta - nizinna odmiana kawy. Odznacza się w smaku bardzo wyraźną goryczą.

Na terenie Włoch znajdziemy wiele rozmaitych mieszanek we wszelkich możliwych stopniach wypalenia. Jednak w wielu restauracjach i kawiarenkach podaje się kawę z ziaren arabici i robusty w stosunku jeden do jednego.

Jaki stopień wypalenia jest najlepszy do espresso?

Dużo mieszanek włoskich jest wypalanych bardzo mocno. W procesie otrzymujemy sposób ciemne, niemalże zwęglone ziarna. Espresso przyrządzone z takiej kawy będzie miało większą dozę goryczki.

Co ciekawe, wielu baristów do niewielkiej włoskiej kawy rekomenduje ziarna przetworzone niezgodnie z tradycją Italii. Średni stopień wypalenia daje o wiele jaśniejsze ziarna. Jednocześnie w smaku dostaniemy mniej goryczy, a za to większą szansę na delikatnie wyczuwalną słodycz oraz nuty owocowe.

Eksperymentować zawsze można, ale wielu eksperci odradzają z kolei do espresso ziarna jasno palone. Tego typu mieszanki nie są tworzone z myślą o ekspresach ciśnieniowych. Ich przeznaczeniem są bardziej alternatywne metody parzenia - na przykład w aeropressie albo za pomocą dripu.

Jak ekspres wpływa na smak kawy?

Pamiętajmy, że smak kawy jest wypadkową wielu różnych czynników. Odmiana kawy i stopień wypalenia ziaren to oczywiście czynniki kluczowe. Jednocześnie jednak musimy mieć na uwadze, że idealnego espresso nie otrzymamy bez wysokiej jakości ekspresu. Konieczne jest urządzenie ciśnieniowe.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen