Jak przygotować espresso freddo?

Czym jest espresso freddo?

Espresso freddo to jedna z popularniejszych kaw, którą przygotowuje się na zimno. Bardzo łatwo ją przygotować w dodatku ma wyjątkowy smak. Taki napój przyrządza się ze świeżych ziaren kawy i robiony jest w formie espresso, a więc jest to mocny, pobudzający napój. Serwowany jest na zimno z kotkami lodu. Jest bardzo popularny we Włoszech i Grecji — to właśnie tutaj mrożona kawa zyskała popularność. Kawa mrożona tak im się spodobała, że stworzyli również przepis na klasyczne mrożone espresso. Jest to napój stworzony na bazie Frappe. Warto spróbować espresso freddo na wyjeździe do Grecji, zwłaszcza na wakacjach. Natomiast taką kawę bez problemu można przygotować w swoim domu.

Espresso freddo — jak je przygotować?

Przepis na espresso freddo w żadnym przypadku nie jest skomplikowany. Wystarczy w domu mieć podstawowe składniki. Można również dodatkowo wyposażyć się w specjalny shaker, ale nie jest to konieczne. Można również, zamiast tego użyć czystego słoika z nakrętką.

Składniki:

  • 3-4 kostki lodu
  • cukier (ilość w zależności od preferencji)
  • ok. 60 ml espresso (warto użyć świeżo zmielonych ziaren kawy)

Sposób przygotowania:

Najpierw trzeba zaparzyć podwójne espresso, a następnie przelać je do specjalnego shakera, albo słoika. Kolejnym krokiem jest dodanie lodu i cukru i potrząśnięcie shakerem lub słoikiem. Następnie napój przelać do szklanki wraz z dodatkowymi kostkami lodu.

Capuccino Freddo — alternatywa dla lubiących mleczną kawę

Niektórzy jednak wolą kawy z dodatkiem mleka. W tym przypadku warto spróbować freddo capuccino, które również robi się na bazie espresso ze świeżych ziaren kawy. Również jest to kawa na zimno, którą z powodzeniem można przygotowywać w upalne dni. Nie jest to trudne — tak samo, jak w espresso freddo. Tutaj wystarczy przelać espresso do szklanki, która jest napełniona kostkami lodu, a na górę dodać piankę z mleka. Grecy taką kawę przygotowują za pomocą specjalnych mikserów, natomiast w domowych warunkach wystarczy zwykły spieniacz do kawy. Można ją porównać do frappe, natomiast różni je to, że frappe jest robiona na bazie kawy rozpuszczalnej, a freddo na bazie mielonej kawy.

W gorące dni warto sięgnąć po mrożoną kawę espresso freddo albo capuccino freddo — wersję mleczną. To napoje wyjątkowo upodobane przez Greków, gdzie zostały spopularyzowane. W zaciszu własnego domu również można je zrobić, wykorzystując mocne espresso, albo mocną kawę przygotowaną w kawiarce i ewentualnie dodatek mleka. Kawa ta różni się od frappe, ponieważ jest przygotowywana ze świeżo mielonych ziaren kawy. Frappe przygotowuje się na bazie kawy instant. Warto wybrać espresso freddo, zamiast frappe, ponieważ jest to o wiele zdrowsza alternatywa.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen