latte, cappuccino, macchiato, flatwhite - różnice

Kawy z mlekiem - jakie są różnice między nimi?

Zamawiając kawę w jakiejkolwiek restauracji lub kawiarni, nieraz zapewne spotkałeś się ze sformułowaniami "Kawa czarna" oraz "Kawa biała". Przeciętna osoba nie zastanawia się nad tym, co owe nazwy oznaczają: ot, "czarna kawa jest czarna, bo jest czysta, a biała kawa jest biała, bo jest z mlekiem". Prawda jest jednak taka, że istnieje coś takiego jak ogólna "Biała kawa" - sam kolor bowiem nie informuje nas o niczym szczególnym. Wśród najpopularniejszych kaw tego rodzaju wyróżniamy Latte, Cappuccino, Macchiato, oraz Flatwhite, i to właśnie różnicami między tymi napojami dziś się zajmiemy.

Latte - najsłodszy odpowiednik kawy

Włoskie słowo "Latte" nie oznacza nic innego, jak "mleko". Możesz zatem domyślić się, jaki składnik w kawie Latte dominuje. Napój ten jest słodki oraz niesamowicie delikatny, praktycznie nieskazitelnie mleczny (a przynajmniej w porównaniu do innych, intensywnych smaków kaw). Lekki aromat kawy wydobywający się z kubka Latte ma za zadanie dodać jedynie nuty smakowej, a nie być składnikiem samym w sobie. Można więc z czystym sumieniem stwierdzić, że Latte jest mlekiem z kawą, a nie odwrotnie.

Cappuccino - kawa przejściowa między słodkością a goryczą

Cappuccino jest kawą przejściową między słodyczą oraz delikatnością wydobywającą się z "Latte", a intensywną "Macchiato". Rodzaj ten charakteryzuje się połączeniem zarówno mlecznej nuty słodyczy, jak i mocnego, wyrazistego, kawowego smaku. Cappuccino określane jest jako napój o bardzo kremowej konsystencji oraz słodko-gorzkim smaku. Dzięki połączeniu tych przeciwstawnych kompozycji, otrzymujemy kawę, która w bardzo szybkim tempie stała się popularna na szerokości całego świata.

Macchiato - bardzo intensywna kawa z mlekiem

Dla osób niezaznajomionych ze smakiem wielu kaw, macchiato może w dużym stopniu przypominać espresso. Nie ma w tym nic dziwnego, kawa ta bowiem składa się w głównej mierze z aromatycznego napoju o smaku goryczki. Pozostałym składnikiem macchiato jest niewielka ilość spienionego mleka, którego objętość rzadko kiedy przekracza 60ml. Kawa ta bardzo często opisywana jest mianem najbardziej intensywnej białej kawy, jaką możemy się uraczyć. Jest to jednak dalekie od prawdy, gdyż zaszczytne pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje flat white.

Flat white - najmocniejsza z wszystkich białych kaw

Kawa flat white powstaje poprzez zmieszanie podwójnego espresso oraz spienionego mleka. Napój ten uchodzi za najbardziej intensywną w smaku kawę białą. Mocny oraz wyrazisty smak nie oznacza jednak, że brak jej odpowiedniego stonowania oraz nuty mlecznej słodyczy. Dobrze przyrządzone flat white powinno bowiem nie tylko dostarczać kubkom smakowym aromatu mocnego espresso, ale również delikatnego posmaku mleka. Filiżanka flat white zdobywa zatem pierwsze miejsce w kategorii białych kaw o najbardziej intensywnym smaku.

Latte, Cappuccino, Macchiato, oraz Flat White - wiele różnych smaków

Jak sam doskonale widzisz, kawa biała kawie białej nierówna. Każdy pojedynczy rodzaj z osobna różni się od pozostałych w kwestii smaku, tak więc na przykład latte oraz cappuccino będą znacznie słodsze od macchiato oraz flat white. Jednak nie tylko walory smakowe są odmienne, ale również konsystencja oraz wygląd samego napoju.

Korzystając z naszego sklepu internetowego, mottcoffee.eu, możesz mieć pewność, że zakupisz kawę białą najwyższej jakości, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających smakoszy. Niezależnie, czy gustujesz w słodkiej latte, czy też intensywnej flat white, powinieneś odnaleźć coś wprost dla siebie.

Więcej

Kommentare (0)

Es gibt noch keine Kommentare. Sei der Erste, der einen Beitrag schreibt!

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Bitte beachten Sie, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen