Jakie czynniki wpływają na cenę kaw?

Przemysł Kawowy

Ponad 100 milionów ludzi na całym świecie jest zaangażowanych w przemysł kawowy. W międzynarodowym handlu żywnością kawa od wielu lat jest jednym z najczęściej wymienianych towarów. Cena konsumencka produktu jest bardzo zróżnicowana, ponieważ na koszt kawy wpływa wiele czynników.

W zależności od złożoności technologii produkcji i jakości surowca kształtowana jest cena różnych rodzajów kawy. W porównaniu z kawą ziarnistą, rozpuszczalną i mieloną, najbardziej złożoną i odpowiednio kosztowną jest technologia produkcji kawy w kapsułkach. Niemniej jednak pozwala uzyskać doskonały produkt, który nie jest gorszy pod względem jakości od kawy zbożowej, a jednocześnie, w przeciwieństwie do naturalnych ziaren, zachowuje swoje właściwości aromatyczne i smakowe przez długi czas.

Od czego zależy cena ziaren kawy?

Główne czynniki, które wpływają na cenę ziaren kawy to:

  • Odmiana ziarna;
  • Miejsce uprawy;
  • Warunki uprawy;
  • Urodzajność;
  • Koszty utrzymania i przetwarzania ziaren kawy;
  • Technologia palenia kawy;
  • Koszty transportu.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty z Brazylii, Etiopii, Kolumbii i Kuby oferują dobry stosunek jakości do ceny. Rzadkie odmiany kawy, jak te z Jemenu, Nowej Gwinei, Hawajów i Jamajki, nie są dostępne dla każdego. Im lepsza jakość ziaren kawy i lepsza obróbka, tym wyższa cena. Najbardziej kosztowna jest mokra metoda przetwarzania kawy, ale najczęściej stosowana jest sucha, półsucha i półwilgotna.

Wiadomo, że wysokogórska arabika jest najdroższa. Uważa się, że im wyżej rosną drzewa kawowe nad poziomem morza, tym lepsza jakość uprawianych ziaren. Robusta jest mniej ceniona, a Liberica uważana jest za kawę najniższej jakości.

Jak kształtuje się cena kawy mielonej?

Kawa mielona to gotowa zmielona mieszanka naturalnych ziaren kawy. Stopień zmielenia kawy może być gruby, średni lub drobny. Im drobniejsza konsystencja, tym mocniejszy jest napój. Dlatego właśnie drobne mielenie jest optymalne dla espresso. Kawa drobno zmielona jest najczęściej używana do parzenia w kawiarce. Cena mielonej kawy zależy nie tyle od stopnia zmielenia, ile od jakości surowców.

W większości krajów kawę można kupić po cenach z aktualnego poziomu giełdy. Tak wyceniana jest kawa brazylijska, kolumbijska i wietnamska. Jednak na przykład w Etiopii czy Kenii system cenowy jest zupełnie inny i cena kawy nie jest związana z giełdą.

Czym dokładnie jest giełda kawy?

Są to organizacje, które prowadzą regularny handel kawą. Do handlu na giełdzie kawy potrzebny jest kontrakt futures, czyli umowa, która pozwala na zakup przyszłych dostaw kawy po dzisiejszej cenie.

Z kontraktów futures korzystają wszyscy — producenci i eksporterzy ubezpieczają się od ewentualnych spadków cen, handlowcy i importerzy ustalają zyski z odsprzedaży, a palarnie starają się kupować kawę po jak najlepszych cenach.

Poza handlem, na ceny kawy wpływa również pogoda, zbiory, bilans podaży i popytu, sytuacja polityczna i gospodarcza w krajach produkujących. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na spadek produkcji. Stąd też wzrost cen.

Wpływ dyferencjału na ceny kawy w różnych krajach

Oprócz giełdy kawy istnieje kolejny sposób kształtowania ceny ziaren kawy — dyferencjał korekcyjny dla danego kraju. Jest to względna różnica w cenie kawy pomiędzy krajami produkującymi.

Różnica ta powstaje z kosztów produkcji i zysków producentów kawy, a także zależy od bezpieczeństwa prowadzenia interesów z danym krajem.

W każdym kraju będzie obowiązywała inna stawka. Na przykład w Kolumbii dyferencjał jest dodatni (pewna kwota jest zawsze dodawana do ceny kawy na giełdzie), podczas gdy w Peru dyferencjał jest ujemny (kawa handluje się poniżej poziomu giełdowego ze względu na wysokie ryzyko i częste oszukiwanie kupujących).

Co wpływa na zróżnicowanie? Jest to głównie geografia uprawy kawy, przetwarzania, hodowli i kosztów administracyjnych. Przy okazji warto zauważyć, że w niektórych krajach poziom wymiany nie wpływa na cenę kawy lub wpływa na nią pośrednio. W Etiopii cena kawy zależy od poziomu podaży i popytu. W Kenii cena kawy również jest niezależna od poziomu giełdy, a wynika to z faktu, że kawa kenijska jest droższa i sprzedawana w małych partiach.

Więcej

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją