Parametry na jakie należy zwrócić uwagę przygotowując kawę z dripa

Kawa przygotowywana z dripa jest bardzo popularna, ponieważ nie jest trudna w przygotowaniu, napar przygotowany w ten sposób jest wyjątkowo smaczny i szybko dostępny. Kawa z dripa jest także często serwowana w kawiarniach i restauracjach. Aby zostać domowym baristą i przygotować taki aromatyczny napar w domu wystarczy zastosować kilka zasad i wskazówek.

Kawa z dripa - o czym warto pamiętać?

Przelewowe metody zaparzania kawy polegają na przepuszczaniu wody przez zmieloną we właściwy sposób warstewkę kawy. Woda powinna posiadać odpowiednią temperaturę, aby mogła zostać przesycona aromatami kawy. Taki sposób parzenia wykorzystywany jest przez ekspres przelewowy, a także drip, którego nazwa pochodzi z języka angielskiego od słowa kapać. Historia parzenia kawy w taki sposób sięga 1908 roku, w którym Melitta Bentz opatentowała przygotowywanie kawy z dripa. Wykonała ona otwory w podstawie mosiężnego dzbanka, a jako filtra użyła kartki wyrwanej z zeszytu, przedtem wykorzystywano różnego rodzaju tkaniny zamiast filtra. Kawa przygotowana w taki sposób była przejrzysta, bez fusów i wyjątkowo delikatna i aromatyczna. Przelewowy sposób parzenia kawy jest od tej pory cały czas udoskonalany, ale sama koncepcja parzenia przez filtr jest cały czas taka sama.

Na co zwrócić uwagę przygotowując kawę z dripa?

Podstawą przygotowania dobrej kawy z dripa jest wybór odpowiedniego gatunku. Zalecane są jasno palone ziarna, dzięki nim napar jest bardziej nasycony. W celu rozszerzenia palety smaków można wykorzystać różne kawowe mieszanki składające się z ziaren pochodzących z różnych zakątków świata. Można w ten sposób zauważyć subtelne różnice w smaku kawy. Przygotowany w taki sposób napój zachowuje więcej aromatów i kofeiny. Często ciemnopalone ziarna utożsamiane są z większą mocą kawy, a mają one jedynie wpływ na odczuwalny gorzki smak napoju. Warto także wiedzieć, że parzenie kawy wodą o niższej temperaturze sprawia, że bardziej jest w niej wyczuwalna słodycz. Aby uzyskać taki smak kawy, wystarczy zalać ją wodą, która odstoi 3-4 minuty po zagotowaniu.

Metoda parzenia kawy z dripa

Do przygotowania kawy niezbędna jest odpowiednia ilość ziaren, woda, drip z filtrem oraz naczynie, do którego kawa będzie przelewana. Na 100 mililitrów wody optymalnie wystarczy 6 gramów kawy, niezależnie od tego, czy jest to kawa w ziarnach, czy fabrycznie zmielona. Zalecane są grubiej zmielone ziarna. Temperatura wody powinna wynosić 90 stopni C. Należy kolejno wykonać następujące czynności:

  • Umieścić papierowy filtr w dripperze i wylać na niego trochę gorącej wody, zapobiegnie to przechodzeniu posmaku papieru do napoju.
  • Wsypać zalecaną ilość kawy w drippera, w zależności od preferencji, jej ilość może się nieznacznie różnić od zalecanej.
  • Wlać niewielką ilość wody, aby cała warstwa kawy została zwilżona i odczekać od 30 do 60 sekund, w ten sposób zachodzi proces preinfuzji, czyli uwalniania aromatu.
  • Następnie należy zalać całość resztą przygotowanej wody, długość procesu parzenia kawy z dripa nie powinna przekraczać 3 minut.

Aby przygotować aromatyczny napój kawowy w domu, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości ziarna oraz drip do zaparzenia, najlepszym wyborem w takim wypadku jest kawa świeża i jasno palona.

Więcej

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją