Kawa świeżo palona - czy warto? Mini przewodnik dla początkujących

Smak kawy można przyrównać do smaku wina. Niektórzy zadawalają się tanimi, marketowymi trunkami, inni poszukują właściwego dla podniebienia bukietu odpowiednio skomponowanych aromatów. Wielbiciele dobrej kawy, którym nie odpowiadają mieszanki kaw sprzedawanych masowo w supermarketach, poszukują swoich ulubionych smaków w dedykowanych palarniach kawy.

Czym różni się kawa przemysłowa od kaw speciality?

Kawy, które można kupić w większości sklepów, pakowane są próżniowo, mają długi termin przydatności do spożycia i są stosunkowo tanie. Dostępność i cena powodują, że sięga po nie większość osób, które „małą czarną” celebrują poranki i spotkania towarzyskie. W przeciwieństwie do nieco droższych kaw świeżo palonych, na które rodzime palarnie kawy nie dają długiej gwarancji, kawy z marketów wydają się korzystniejszą opcją.

Kto jednak spróbuje prawidłowo zaparzonej, świeżo palonej kawy, ten od razu wyczuje różnicę. Zarówno zapach, jak i smak takiej kawy w niczym nie przypomina marketowej "małej czarnej". Pierwotny, długi proces suszenia na słońcu nadaje ziarnom kawy słodkawy posmak, w przeciwieństwie do kwaśnych lub gorzkich marketowych kaw, które są suszone, a właściwie przepalane mechanicznie, by wśród dobrych ziaren ukryć te, które przedostały się w wyniku braku lub niedokładnie przeprowadzonej selekcji. Długa data gwarancji, jaką można zobaczyć na opakowaniach kaw pakowanych próżniowo może sugerować, iż wyprodukowano je ze starych ziaren, zebranych nawet trzy - cztery lata temu, przez co skutecznie tracą swoje właściwości. Ziarna kaw speciality są zawsze świeże. Przebywają one prostą drogę od plantatora do palarni, dzięki czemu klient ma pewność, iż świeżo palona kawa została zebrana w ostatnich zbiorach.

Odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone ziarna kawy, pochodzące z małych, rodzinnych upraw są poddawane procesowi palenia w specjalnych piecach dopiero na kilka dni przed sprzedażą końcowemu odbiorcy. Zachowane odpowiednie parametry i czas potrzebny do uzyskania odpowiedniego stopnia palenia zapewniają nie tylko oczekiwany smak i aromat, ale również dają gwarancję świeżości nawet do trzech miesięcy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając świeżo paloną kawę

Każda palarnia kawy, która specjalizuje się w kawach speciality, podaje w swojej ofercie parametry produktu, pozwalające koneserom na swobodny wybór ulubionych gatunków. Najważniejszą informacją jest oczywiście pochodzenie kawy: smak kawy z Kostaryki ma inną nutę smakową niż z Brazylii lub Gwatemali. Nie bez znaczenia jest również miejsce zbiorów, a co za tym idzie - gatunek kawy. Ciepłolubna Robusta jest uprawiana na terenach do 700 m n.p.m, w przeciwieństwie do Arabiki, której uprawy zlokalizowane są nawet na wysokości 2000 m n.p.m, przez co wolniej dojrzewa. Warunki klimatyczne mają bezpośredni wpływ na smak: ziarna robusty mają posmak goryczy, zawierają również więcej kofeiny, zapewniając skuteczne, poranne orzeźwienie. Łagodniejszą w smaku Arabikę można polecić osobom, które mają ochotę na popołudniową filiżankę małej czarnej, mniejsza zawartość kofeiny nie wpłynie bowiem negatywnie na sen. Koneserzy mogą wybierać spośród wielu naturalnych nut smakowych: orzechowej, czekoladowej, czereśniowej lub lekko kwaśnej, cytrusowej. Palarnie kawy określają również stopień wypalenia kawy, mający niebagatelny wpływ na smak, a także metody parzenia kawy, które finalnie sprawią, że sporządzony ze świeżo palonych ziaren kawy napar w pełni rozwinie swój bogaty wachlarz możliwości, ciesząc podniebienia wielbicieli kawy.

Więcej

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją