Wpływ wody na smak i jakość kawy

Tuż obok najwyższej jakości, pieczołowicie dobranych ziaren, to wszystko przygotowane w najwyższej klasy ekspresie i sukces gwarantowany. Ale czy na pewno? Czy nie zdarza się tak, że nawet ta sama kawa, przygotowana w różnych miejscach może odmiennie smakować? O ile jakości i rodzajowi ziaren oraz metodzie zaparzania, poświęca się sporo uwagi, to temat samej wody użytej do wykonania naparu nie cieszy się równie dużym zainteresowaniem, albo często bywa wręcz pomijany, zwłaszcza, jeśli mowa o początkujących miłośnikach czarnego napoju.

Jaki wobec tego wpływ na smak i jakość kawy może mieć woda użyta do jej przygotowania?

Stopień zmineralizowania wody a smak kawy

Stopień nasycenia wody minerałami jest różny w zależności od regionu, dostawcy, a także instalacji, którymi woda jest transportowana. Zawartość substancji mineralnych w wodzie określa wskaźnik Total Dissolved Solids (TDS) podawany w mg/l, a optymalne jego parametry wynoszą 120 – 160 mg/l. Są to wartości, które w większości przypadków, można uzyskać po przefiltrowaniu wody kranowej. Stężenie minerałów w wodzie użytej do parzenia kawy będzie miała decydujący wpływ na jej smak, a nawet na to, czy uda się wydobyć z ziaren ich określony aromat. Stopień nasycenia wody cząsteczkami wapnia oraz magnezu ma tu kluczowe znaczenie. Wysokie stężenie będzie powodowało blokowanie uwalniania kawowej esencji, w efekcie uzyskany napar nie będzie posiadał głębi, a jego smak wypadnie przeciętnie. Czy wobec tego woda demineralizowana będzie lepszym wyborem? Zdecydowanie nie, ponieważ minerały wspomagają wydobywanie smaku i zapachu z ziaren, woda do parzenia kawy nie może być ich całkowicie pozbawiona, aby uzyskany napar nie był kwaśny albo nienaturalnie gorzki.

Poza minerałami, woda kranowa może zawierać chlor, który znacząco wpłynie na smak i zapach kawy, a także inne drobne zanieczyszczenia, znajdujące się w rurach. Dlatego, o ile woda kranowa, co do zasady, będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż sklepowa woda mineralna, warto ją uprzednio przefiltrować. Dzięki temu usuniemy z niej zanieczyszczenia i nadmiar substancji mineralnych, ale uzyskamy najlepszej jakości płyn do zaparzenia kawy.

Jaka woda do parzenia kawy?

Kiedy woda jest już odpowiednio przefiltrowana, wydawałoby się, że nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do przygotowania napoju. Należy jednak poświęcić również chwilę na kilka innych istotnych aspektów. Idealna woda do kawy powinna być świeża, czyli taka, która nie pozostawała w czajniku od dłuższego czasu, ani taka, która została już kilkukrotnie przegotowana, ponieważ nie pozwoli uzyskać pełni aromatu i smaku ziarnom.

Czynnikiem, którego żaden miłośnik kawy lub zawodowy barista nie zignoruje, jest odpowiednia temperatura użytej do zaparzania wody. Ziarna kawy są niezwykle podatne na zmiany temperatury, a to z kolei jest ściśle związane z odczuciami smakowymi, ponieważ wpływa na uwalnianie się i rozpuszczalność składników. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody powinna oscylować w granicach 88-94 stopni. Wyższa wartość spowoduje, że uzyskany napar będzie esencjonalny, o głębokim, intensywnym smaku, natomiast kawa parzona w niższej temperaturze będzie charakteryzowała się większą kwasowością. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura mogą pozbawić napar aromatu i walorów smakowych, co ważne, również zalewanie kawy wrzącą wodą nie jest odpowiednią praktyką, ponieważ pozbawia napój zarówno smaku, jak i jego właściwości.

Więcej

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją