Jak przygotować idealną kawę americano?

Jak przygotować idealną kawę Americano?

Kawę americano przygotowuje się na bazie espresso, jednak najistotniejszym elementem jest dobór właściwych proporcji naparu w stosunku do ilości wody.

Jaką wodą uzupełnić napar?

Na początek warto przypomnieć, że americano to tak naprawdę espresso (pojedyncze bądź podwójne), które dodatkowo zostanie rozcieńczone wodą. Niektórzy nazywają je po prostu czarną kawą lub białą, jeśli zawiera dodatkowo mleko lub śmietankę. Niemniej jednak pojawia się przede wszystkim pytanie, czym właściwie uzupełnić napar, aby nie stracił on swojego cennego smaku? Nawet w profesjonalnych kawiarniach często do espresso dolewa się wodę z bojlera ekspresu. Jest to błąd, ponieważ woda ta posiada wysoki stopień mineralizacji, co w bardzo niekorzystny sposób wpływa na smak kawy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie więc czysta woda o niskiej mineralizacji, która nie zaburza smaku naparu.

Jakie proporcje dobrać?

Dobór odpowiednich proporcji ilości naparu w stosunku do ilości wody to właściwie kluczowy czynnik przygotowywania idealnej kawy americano. Zawodowi bariści przyjmują, że porcja wody powinna wynosić ok 150 g przy podwójnym espresso, które będzie miało 36 g. Takie liczby mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych, ewentualnych modyfikacji. Oznacza to, że jeśli kawa przygotowywana jest na pojedynczym espresso, to ilość wody nie powinna przekroczyć 75g. Do napoju można też dodać mleko - w takim przypadku należy zmniejszyć ilość wody, gdyż mleko dodatkowo rozcieńczy napar.

Jak zrobić idealne americano?

Wiadomo już, jakie proporcje dobrać do americano, pozostaje jedynie kwestia tego, jak właściwie przyrządzić kawę krok po kroku? Przede wszystkim nie ma dobrej kawy americano bez dobrego espresso, dlatego warto wybrać najwyższej jakości ziarna, dostępne w ofercie sklepu Mott Coffee. Ponadto trzeba zmielić i zaparzyć je na świeżo, aby kawa nie straciła smaku i naturalnego aromatu. Co do zasady, na początek do szklanki należy wlać wodę, dopiero później espresso. Woda nie powinna być gorąca - optymalna temperatura wynosi około 70 stopni, a więc należy pozostawić ją do przestudzenia. Dopiero na sam koniec można dodać do kawy cukier, mleko lub syrop smakowy, choć klasyczne americano to po prostu rozcieńczone espresso, bez kolejnych dodatków.

Mocniejsza czy słabsza?

To, czy kawa americano będzie mocniejsza, czy też słabsza, zależy przede wszystkim od rodzaju ziaren (mają one też wpływ na jej smak, a nie tylko intensywność) oraz proporcji wody do naparu. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że klasyczna kawa americano jest mniej intensywna od espresso, z drugiej strony nie powinna też być zbyt lekka. Proporcje można więc modyfikować na własne potrzeby, przygotowując kawę w domowym zaciszu. Niemniej jednak profesjonalne kawiarnie powinny trzymać się jednego, konkretnego przepisu, z którego będzie przygotowywany napój. Najczęstszym błędem jest niedomierzanie ilości wody, lecz uzupełnianie tak, aby wypełnić kubek.

Więcej

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją